با توجه به نیاز همه گانه افراد برای مدون بودن حدود مسئولیت و انتفاع افراد دخیل در فعالیت های بازرگانی و غیر انتفاعی ثبت شخصیت حقوقی اولین گام برای این هدف است. قانون تجارت ایران با وجود قدمت و جامع بودن ساختاری و محتوایی تعداد قابل توجهی از شخصیت های حقوقی را به افراد معرفی می کند که وجه تمایز آنها از یکدیگر ساختار شکلی، نحوه اداره و نظارت و حدود مسئولیت شرکا در مقابل یکدیگر، در مقابل شرکت و هم چنین در برابر افراد ثالث است که با در نظر گرفتن گستردگی این قالب های حقوقی و اعمال تجاری انتخاب شخصیت حقوقی مناسب برای فعالیت های تجاری بسیار مهم و بلکه حیاتی است.

وکلای موسسه حقوقی اندیشه با بهره مندی از سال‌ها تجربه در زمینه ارائه مشاوره حقوقی در انتخاب بهترین نوع شخصیت حقوقی با توجه به نوع فعالیت، تعداد شرکا و تقسیم بندی مسئولیت میان آنها، آماده ارائه بالاترین سطح خدمات حقوقی در این رابطه هستند، وکلای این موسسه با طی کردن پروسه ثبت شخصیت حقوقی موکلین خود در کمترین زمان  امکان آغاز فعالیت‌های اقتصادی و تجاری موکلین خود را فراهم می‌کنند.

با توجه به گستردگی انواع شخصیت حقوقی در قانون تجارت در ادامه به معرفی پرکاربردترین انواع شخصیت حقوقی و نحوه ثبت آن ها می پردازیم:

شرکت با مسئولیت محدود

این شرکت یکی از پرکاربرد ترین قالب های ثبت شخصیت حقوقی در ایران است که ویژگی های منحصر به فرد آن، آن را از سایر شخصیت های حقوقی متمایز کرده است. امکان تشکیل شرکت با دونفر، عدم وجود سهام و به جای آن وجود سهم الشرکه برای هریک از شرکا و نیاز به وجود تشریفات  رسمی برای نقل و انتقال سهم الشرکه از ویژگی‌های این شرکت است. هم چنین باید این نکته را یاد آور شد که در این شرکت در صورتی که تعداد شرکا کمتر از 12 نفر باشند نیازی به نظارت بازرس نیست ودرهرحال مسئولیت هرکدام از شرکا تنها به میزان سهم الشرکه آنان است.

شرکت سهامی خاص

یکی دیگر از پرکاربردترین قالب های ثبت شخصیت حقوقی در ایران شرکت سهامی خاص است، این شرکت با سه نفر و حداقل سرمایه یک میلیون ریال تشکیل می گردد که سرمایه آن به قطعات سهما تقسیم شده وشرکا به اندازه ارزش سهام خود مسئولیت دارند. سهولت اداره و نقل و انتقال سهام این گونه شرکت ها، آن را به مقبول ترین قالب شخصیت حقوقی در ایران تبدیل کرده است. نظارت بر این شرکت توسط بازرسان انجام می شود و مدت مدیریت هیئت مدیره و مدیر عامل آن دو سال است که این مدت قابل تمدید است.

شرکت سهامی عام

شاید بتوان گفت که بهترین قالب شخصیت حقوقی برای صنایع بزرگ و فعالیت های صنعتی این نوع شرکت است. این شرکت با حداقل سرمایه سه میلیون ریال و پنج نفر تشکیل می شود قابلیت تامین سرمایه خود از طریق غیر از سهام داران را دارد و می تواند با راه یابی به بورس ارواق بهادار نقش فعالی را در اقتصاد کلان کشور بازی کند. عدم امکان وضع محدودیت در خصوص نقل و انتقال سهام این شرکت ها و امکان صدور اوراق قرضه و مشارکت از مهم ترین ویژگی های این گونه از شرکت ها می باشند.

شرکت  تضامنی

قالبی سخت گیرانه برای تضمین هرچه بیشتر بدهی شخصیت حقوقی در مقابل اشخاص ثالث است. مهمترین ویژگی این شرکت مسئولیت اعضا در قبال بدهی شخصیت حقوقی و در مقابل اشخاص ثالث است که با نقل انتقال سهم الشرکه نیز از میان نمی رود وبلکه به شریک جدید منقل می شود. ثبت بعضی از مشاغل مثل صرافی و صندوق های قرض الحسنه محلی از این طریق امکان پذیر است و در صورتی که شرکا اقدام به ثبت شرکت خود ننمایند شرکت آنها تضامنی در نظر گرفته خواهد شد.

شرکت نسبی و شرکت مختلط سهامی و شرکت مختلط غیر سهامی

از قالب های کم کاربرد در حقوق تجاری امروز می باشند. ویژگی شرکت نسبی در میزان مسئولیت شرکای شرکت است که به نسبت سهم الشرکه آنان در نظر گرفته می شود و ویژگی اصلی شرکت های مختلط مدیریت شرکت است که به عهده  شرکای تضامنی می باشد.

شرکت تعاونی

شرکتی است با وجود هفت عضو هیئت مدیره تشکیل می شود و مقررات آن عموما” مربوط به قوانین مربوط به تعاونی ها می باشد.

شعبه و نمایندگی شرکت های خارجی

از قالب‌های نوین شخصیت حقوقی است که در حقیقت به عنوان بازوی اجرایی برای اجرای منویات یک شخصیت حقوقی غیر ایرانی در فروش کالا و خدمات و بازاریابی نقش آفرینی می کنند.

سخن آخر، در رابطه با ثبت انواع شرکت ها نکات بسیاری از جمله نوع فعالیت اقتصادی و تعداد و رابطه شرکا را باید مد نظر قرار داد ولی همه آن ها درخصوص ارائه مدارک شناسایی، مدرک عدم سو سابقه و مدارک نمایندگی برای اشخاص حقوقی تابع مقررات یکسانی می باشند.