کشف حجاب در خودرو

کشف حجاب در خودرو

کشف حجاب با توجه به قوانین ایران که بر مبنای دین اسلام نوشته شده، یک جرم است. با توجه به اینکه خودرو یک حریم خصوصی شناخته نمی ‎شود، کشف حجاب در داخل خودرو برای فرد جریمه به همراه دارد. در این مطلب به بررسی جرم کشف حجاب در خودرو می پردازیم.

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

لزوم رعایت حجاب اسلامی برای بانوان که به معنای پوشیده بودن بدن و موی سر به غیر از گردی صورت و دست ها تا قسمت مچ است، مطابق شرع اسلام در داخل ایران الزامی است.

به موجب تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی : زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای‌ نقدی محکوم خواهند شد.

با تصویب این ماده و شروع ارسال پیامک قضایی کشف حجاب در داخل خودرو، عده ای این ماده را شامل خودرو ندانسته و اعتراض کردند. برای پایان دادن به این اختلاف نظر مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر به این اختلافات پایان داد. در این قانون، کشف حجاب به طور مشخص تعریف و حدود حجاب اسلامی که شامل پوشش سر و گردن به جز گردی صورت است، مشخص شده است. عدم رعایت این الگو می تواند منجر به مجازات مرتکب شود.

مطابق تبصره ماده 5 این قانون :  اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‎گیرند، مانند قسمت های مشترک آپارتمان ها، هتل ها، بیمارستان ها و نیز وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نیست.

کشف حجاب در مکان های عمومی یک جرم است. همین طور عدم رعایت حجاب اسلامی در داخل خودرو علاوه بر جرم بودن، توسط راهنمایی و رانندگی قابل پیگیری و مشمول جریمه است. جریمه کشف حجاب در خودرو ، 100 هزار تومان جریمه و 10 نمره منفی است.

جریمه بی حجابی در داخل خودرو ابتدا با یک تذکر انجام شده و در مرحله‎ی اول فرد پیامک تذکر دریافت می‎کند و در صورت تکرار، این تذکر به جریمه تبدیل شده و از طریق پیامک به مالک خودرو اطلاع رسانی می ‎شود. لازم است از طریق سایت پرداخت جریمه رانندگی برای پرداخت این جریمه اقدام نماید.

مراحل ارسال پیامک کشف حجاب برای مالک خودرو :

در مرحله اول، مالک خودرو پیامک پلیس امنیت اخلاقی بدون کدرا دریافت خواهد کرد. 

” سلام ، مالک خودرو به شماره پلاک … سرنشین / راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است . لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می شود . پلیس امنیت اخلاقی “

این پیام صرفا تذکر کشف حجاب در ماشین بوده و نیازی به پیگیری مالک یا راننده ندارد. پیامک اول، یک اخطار به مالک خودرو است تا از تکرار بی حجابی در ماشین جلوگیری کند و ضمن آن به مالک تذکر داده می شود.

 در صورت تکرار کشف حجاب در خودرو، پیامک دوم برای مالک خودرو ارسال می شود.

” ابلاغیه : مالک محترم خودرو شماره … در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است. لذا ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می‎گردد حداکثر ظرف مدت 10 روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود یا کلانتری های تهران بزرگ مراجعه کنید. “

با دریافت پیامک جریمه بیحجابی در ماشین، لازم است تا مالک با مراجعه به کلانتری مربوطه یا پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود، تعهد کتبی بدهد.

پیامک جریمه بی حجابی در ماشین، شامل یکی از کدهای 14 ، 15 ، 16 ، 17 ، 18 ، 33 و 35 است که هر کدام از این کدها به موضوع متفاوتی مربوط می‎شود.

کد تخلف 14 و 15 : پلیس امنیت اخلاقی برای کشف حجاب در خودرو

کد تخلف 16 : پلیس امنیت اخلاقی برای پوشش نامناسب و روابط نامشروع در خودرو

 اما شماره پیامک کشف حجاب چیست؟

98110322110  شماره ای است که از طریق آن، پیامک کشف حجاب برای مالک خودرو ارسال می شود.

 همانطور که بیان شد، بی حجابی با توجه به قوانین کشور یک جرم است و کشف حجاب در خودرو، از آنجا که حریم خصوصی شناخته نمی‌‎شود جریمه دارد. در صورت کشف حجاب در ماشین، فرد در مرحله‎ی اول یک پیامک تذکر دریافت می‎کند اما پیامک دوم شامل کد تخلف بوده و لازم است فرد به کلانتری یا پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کند.

در صورت عدم مراجعه و پیگیری پیامک کشف حجاب در ماشین چه اتفاقی می‎افتد؟

اگر ظرف حداکثر 1 ماه از تاریخ دریافت پیامک کشف حجاب برای بار دوم، به کلانتری مربوطه یا پلیس امنیت اخلاقی مراجعه و تعهد کتبی داده نشود، توقیف خودرو و انتقال آن به پارکینگ اتفاق خواهد افتاد.

در صورتیکه مالک فعلی خودرو، خودرو را منتقل نموده اما خریدار، بدون تعویض پلاک خودرو اقدام به رانندگی با آن کرده و مرتکب کشف حجاب در خودرو شود، مالک سابق خودرو و دارنده پلاک از نظر مراجع قضایی و انتظامی مسئول است. اثبات اینکه در لحظه وقوع تخلف، خودرو در تصرف نبوده ممکت است اما به برای اجتناب از چنین مشکلی، ضروری است که پس از انتقال خودرو حتما استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی انجام شود.

اگر پیامک کشف حجاب در خودرو به اشتباه ارسال شود، چه کنیم؟!

نحوه اعتراض به پیامک کشف حجاب به چه صورت است؟

ممکن است پیامک جریمه بی حجابی در ماشین به اشتباه برای مالک یک خودرو ارسال شود. مالکین خودرو در صورت اعتراض به پیامک کشف حجاب، باید به کلانتری مربوطه یا پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود مراجعه کرده و فرم اعتراض به پیامک کشف حجاب را دریافت کرده و تکمیل کنند. در حال حاضر، اعتراض به پیامک کشف حجاب به روش اینترنتی امکان پذیر نیست.