طلاق توافقی

طلاق توافقی

طلاق توافقی یکی از راه‌های صدور حکم طلاق است که مورد استفاده تعداد زیادی از زوجین قرار می‌گیرد. در مطلب زیر، به طور خلاصه، به توضیح آن پرداختیم.

خلاصه مطلب :

وقتی تمام راه‌ها برای ادامه‌ی زندگی مشترک به بن‌بست می‌رسد و در عمل چاره ای به جز متارکه وجود ندارد، طلاق توافقی می‌تواند راه حلی مناسب برای خاتمه‌ی زندگی مشترک باشد. با وجود اینکه در طلاق توافقی زوجین به جدایی رضایت دارند، طی مراحل قانونی ثبت طلاق الزامی است که در مطلب زیر به شرح آن به صورت خلاصه پرداختیم.

طلاق توافقی چیست؟

همانطور که از نام آن  پیداست  این روش درخواست طلاق با توافق زوجین مطرح می شود.  به عبارتی هر دو طرف اقدام به درخواست طلاق می نمایند. در این روش طرفین به این نتیجه رسیده‌اند، که اتمام زندگی مشترک به صلاحشان است و هردو درخواست طلاق توافقی را به دادگاه خانواده ارائه می‌دهند. لازم به یادآوری است که طرفین می‌توانند درخواست مذکور را با توجه به ماده 25 قانون حمایت از خانواده، در مرکز مشاوره خانواده مطرح کنند.

رسیدگی به حقوق زوجین در درخواست طلاق توافقی

تمام موضوعات مربوط به زندگی مشترک، مانند نفقه, حق حضانت, مهریه و … باید ابتدا مورد توافق طرفین باشد به این معنا که طرفین تمامی توافقات خود را در در دادخواست ذکر کرده یا در جلسه دادگاه ارائه دهند تا دادگاه، در حکم مذکور تکلیف حقوق را روشن کند. دادگاه خانواده مکلف است ابتدا طرفین را با هدف سازش به مراکز مشاوره خانواده که عموما در کنار دادگاه خانواده مستقر هستند، معرفی کند تا کارشناسان مربوط به حوزه اختلافات خانوادگی، آخرین تلاش خود برای حفظ کیان خانواده و جلوگیری از صدور طلاق را به عمل آورند. اگر موفق به انصراف طرفین شدند، مراتب مذکور را صورتجلسه کرده و به منظور مختومه کردن موضوع به دادگاه ارجاع می‌دهند و در غیراینصورت گواهی عدم سازش بعد از اطمینان از باردار نبودن زوجه، صادر می‌شود. هریک از زوجین می‌توانند درخواست ارجاع به داوری را مطرح کنند، اما لازم است بدانیم ماده 27 قانون حمایت از خانواده، ارجاع به داوری در طلاق توافقی را استثنا قائل شده و فرض بر این است که تلاش کارشناسان مشاوره خانواده در ایجاد صلح و سازش، موثرتر از داور واقع می‌شود.

مطالعه بیشتر:  بررسی قوانین و مقررات سقط جنین در ایران

آیا گواهی عدم سازش، در طلاق توافقی قابل تجدید نظر است ؟

این گواهی همچون دیگر احکام دادگاه، قابلیت تجدید نظرخواهی دارد اما باتوجه به ماهیت این درخواست که بر توافق بنا شده و عموما طرفین، بعد از صدور گواهی در دفتر دادگاه اعلام می‌کنند که به رای صادره اعتراضی ندارند، حق تجدید نظر و فرجام‌خواهی ساقط می‌شود.

اجرای صیغه طلاق و اعتبار گواهی عدم سازش

مدیر دفتر دادگاه خانواده گواهی مبتنی بر قطعیت دادنامه را به طرفین ابلاغ کرده و طرفین با در دست داشتن گواهی مذکور و مراجعه به دفتر ثبت طلاق، با اجرای صیغه طلاق به زندگی مشترک خود خاتمه می‌دهند. زوجین باید توجه داشته باشند که مراجعه به دفاتر ثبت طلاق، حداکثر سه ماه از تاریخ تسلیم گواهی عدم امکان سازش اعتبار دارد  و پس از آن، بر اساس ماده 34 قانون حمایت از خانواده، گواهی مذکور بی‌اعتبار است.

انجام و ثبت طلاق توافقی، حتی با وجود رضایت زوجین، بدون دادگاه امکان پذیر نیست !

در صورت توافق زوجین به طلاق، دادخواست طلاق توافقی باید در دادگاه صالح مطرح و درباره همه مسایل مادی و غیر مادی مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زناشویی، جهیزیه، حضانت کودکان و ملاقات کودکان بر اساس توافق زوجین، در دادگاه تصمیم گیری شده و رای صادر شود. در طلاق توافقی نیاز به حضور زن و شوهر در مراحل دادگاه نیست و وکیل می تواند به وکالت از هر دو این پروسه را به سرانجام برساند. برای اطلاعات بیشتر درباره شرایط و مراحل طلاق توافقی با وکلای ما در موسسه حقوقی اندیشه تماس بگیرید.

نگارنده : مریم مهردوست