قانون تملک آپارتمان؛ قانونی در مورد آپارتمان نشینی

قانون تملک آپارتمان؛ قانونی در مورد آپارتمان نشینی

در این مطلب به طور خلاصه، به توضیح قانون تملک آپارتمان پرداختیم. این قانون برای برطرف کردن مشکلات آپارتمان نشینی و مجتمع های مسکونی وضع شده است.

آشنایی با قانون تملک آپارتمان؛ قانونی در مورد آپارتمان نشینی

خلاصه مطلب :

با افزایش جمعیت شهرنشین و تعداد آپارتمان های چند طبقه و برج ها، نیازمند به اصلاح فرهنگ عمومی و همین طور شناخت قوانین موجود در این زمینه هستیم تا علاوه بر حفظ آسایش خود از حقوق سایر افراد نیز آگاه شویم. زندگی در مجتمع های آپارتمانی به تناسب تعدد خانوار با مشکلاتی و اختلاف نظر هایی روبروست که حل این مشکلات بدون دستورالعمل و آموزش ممکن نیست. به همین منظور قانونی به نام قانون تملک آپارتمانها پیش بینی شده‌ است.

خواندن این مطلب 3 دقیقه زمان نیاز دارد.

آشنایی با قانون تملک آپارتمان ها

قانون تملک آپارتمانها در خصوص تمامی مجتمع هایی که واحد های مسکونی آن بیش از سه واحد باشد وجود دارد و منطبق بر این قانون باید مدیر یا مدیرانی توسط مجمع عمومی مالکین انتخاب شود. از مسئولیت های مدیر می توان به : اداره و حفظ ساختمان، دریافت و پرداخت هزینه ها، تعیین سهم هر آپارتمان در هزینه ها و اعلام آن و … اشاره کرد.

بیشتر بدانیم :

چگونه اساسنامه ساختمان را تنظیم کنیم ؟

در صورت عدم پرداخت هزینه های مشترک ساختمان چه باید کرد؟

از دیگر وظایف مدیر ساختمان، وصول مطالبات ساختمان از واحدهای بدهکار است و این طلب در مرحله اول از طریق نصب فهرست بدهی های بدهکار در تابلوهای ساختمانی صورت می پذیرد و در صورت بی توجهی بدهکار می بایست اظهارنامه رسمی ابلاغ شود و چنانچه بدهکار از پرداخت خودداری کند،  مدیر می تواند دسترسی بدهکار را به خدمات مشترک مانند سرمایش، گرمایش، برق و آب مشترک را ناممکن و قطع کند. راه دیگر اقدام حقوقی از طریق طرح دعوا در مراجع دادگستری است. از سویی دیگر مدیر ساختمان می تواند در همان مرحله اول با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک کشور درخواست صدور اجراییه و توقیف اموال بدهکار را، طلب کند.

منظور از مشترکات و مشاعات در آپارتمان چیست ؟

به مکان هایی که علاوه بر تعلق به تمامی مالکان و شریک بودن آنها در جزء جزء آن، امکان دسترسی همه مالکان به آن وجود داشته و هرگونه تصرف در آن منوط به اجازه تمام مالکان است، مشاعات ساختمان می گویند. ورودی و محوطه آپارتمان و راهرو از جمله مشاعات ساختمان است. حیاط یا بامی که تمامی مالکان به آن دسترسی ندارند و استفاده از آن اختصاص به  واحد خاصی دارد، مشترک محسوب می شود.این دسترسی باید تحت عنوان “حق استفاده اختصاصی” در صورتجلسه تفکیکی ساختمان قید شود و هزینه نگهداری این مشترکات بر عهده دارنده حق استفاده اختصاصی است. توجه به این نکته ضروری است که هیچ تغییر و اصلاحی در مشترکات و مشاعات نباید بدون موافقت کامل تمامی مالکین صورت پذیرد . همچنین قراردادن اشیاء اضافی در مشاعات ممنوع و در صورت بروز حادثه ایی در نتیجه این تصرفات، هزینه های تعمیر بر عهده واحد آسیب زننده است.

آیا نگهداری حیوانات خانگی در آپارتمان ممنوع است ؟

منطبق بر این قانون، نگهداری حیوانات، تا زمانی که حضورشان برای مالکین مشکل و ناراحتی ایجاد نکند منع قانونی ندارد . در غیراینصورت می توان خواهان رفع مزاحمت و نگهداری حیوانات شد. مشکل و ناراحتی شامل سر و صدای حیوانات و خطرات بهداشتی و ایمنی آنها می شود. توجه به این نکته مهم است که ایجاد ترس از هر نوع که باشد، از جمله موارد سلب آسایش است و می توان تنها به همین دلیل درخواست منع نگهداری کرد.

بیشتر بدانیم :
با همسایه آزار چکار کنیم؟ 

نگارنده : مریم مهردوست