وجه تمایز برند و علامت تجاری

وجه تمایز برند و علامت تجاری

عموم مردم و در برخی از مواقع حقوقدانها در مفاهیم برند و علامت تجاری دچار شک می شوند. در این مقاله به تعریف و توضیح این دو موضوع پرداختیم.

 خواندن این مطلب به 3 دقیقه زمان نیاز دارد.

برند چیست ؟

برند در معنای کلی نام  و نشان تجاری Brand Mark و Brand Name است. بخش آوایی و تلفظی کلمه را “Brand Name ” و بخش غیرتلفظی که شامل طرح، شکل، رنگ و دیگر ویژگی های کلمه است را Mark  Brand ” میگویند. این مفهوم گاهی فراتر از نام و نشان و به معنای خاص کلمه و صورت ظاهری نام ها است. برخی از حقوقدانها تعریفی تخصصی از برند ارائه داده اند که طبق آن، برند بیان‌کننده‌ی هویت، تصویر ذهنی، نام و نشان تجاری و امضاء صاحب کالا و خدمات است.

علامت تجاری چیست ؟

علامت تجاریTrade Mark  صرفا یک اصطلاح قانونی است و پس از ثبت Brand Mark مطرح شده و معرف کالا و خدمات دارنده آن است و به واسطه این علامت از دیگر رقبا، تمیز داده می شود. تجار و طراحان با ثبت علامت، حمایت قانونگذار را در صورت نقض علامت خواهند داشت. این مفهوم با پیشرفت دانش بازار، وسیعتر شده و منعکس کننده قدرت دارنده علامت در بازار است و به همین دلیل توجه به تمدید به موقع علامت در حمایت از ارزش اقتصادی علامت، اهمیت به سزایی دارد.

وجه تمایز برند و علامت

همانطور که بیان شد، رابطه بین برند و علامت تجاری در عالم حقوق از مصادیق  عموم و خصوص مطلق است. به این معنا که دامنه برند وسیعتر از علامت بوده و علامت در دل برند جا دارد. چنانچه برند مذکور در اداره مالکیت صنعتی ثبت شود، تبدیل به علامت تجاری Trade Mark  می شود. برای روشنی مطلب به مثال های زیر در خصوص به کاربردن “برند”  به جای “نام تجاری” و “علامت تجاری”، توجه نمایید.

برخی از مواقع، مفاهیم “برند” و “نام تجاری” به جای یکدیگر به کار می روند برای مثال شرکت ماشین سازی “هیوندا” می تواند علائم مختلفی داشته باشد که انواع مدل های آن شرکت را پوشش می دهد. در این مثال، “هیوندا” نام تجاری است نه برند، چراکه برند، صرفا بیانگر کیفیت کالا است که طبقه خاصی از مصرف کننده توانایی استفاده از آن کالا دارند. مدل های مختلف ماشین “هیوندا” از جمله “هیوندا سیویک – Honda Civic”  نیز علامت تجاری است.

همانطورکه می دانید اختلاف قیمت کالا و خدمات به واسطه اختلافات کیفیت نام و علائم تجاری است. برای مثال همه خودروها در دامنه وسایل نقلیه هستند و کیفیت و مشخصه های فنی آنها معیار تعیین قیمت است. برای مثال “پراید” و “بی ام ویBMW ” نام یا علامت تجاری هستند. در حالیکه “برند” در آن دو بیانگر خود ماشین و عناصر مادی و معنوی است. عناصر مادی عبارتست از تکنولوژی، قدرت، زیبایی و عناصر معنوی عبارتست از ارزش اقتصادی آن کالا که بیان‌کننده‌ی سطح مالی مصرف کننده آن است. برای مثال “بی ام و BMW  ” برند خودرویی منتسب به طبقه ثروتمند و “پراید” برند خودرویی منتسب به طبقه متوسط است.

در نهایت با اینکه بعضا عموم مردم برند، نام و علامت تجاری را در محاوره به جای یکدیگر به کار می برند اما مفاهیم حقوقی متفاوتی دارد که توصیه می شود حقوقدانها و تجار به این مفاهیم توجه بیشتری نمایند.

گردآورنده : مریم مهردوست